طراحی اپلیکیشن

اپلیکیشن یک برنامه رایانه‌ای است که برای اجرای گروهی از توابع هماهنگ، وظایف یا فعالیت‌هایی متناسب با نیاز کاربر طراحی می‌شود و قابلیت نصب بر روی هر وسیله ای که سیستم عامل داشته باشد اعم از تلفن هوشمند، کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت یا هر وسیله دیگری را دارد. مسلماً تمام افراد جامعه توانایی یا فرصت طراحی و ایجاد اپلیکیشن دلخواه و مورد نیاز خود که گاه فرایندی پیچیده، زمانبر و تخصصی است را ندارند از اینرو برنامه‌نویسان با توجه به نوع برنامه، امکانات و درخواست افراد و با در نظر داشتن مسایلی مانند طراحی گرافیکی، امنیت، ارتباط با اینترنت و فاکتورهای بهره‌وری اقدام به ایجاد اپلیکیشن‌هایی کاربردی می‌نمایند.

اندیشه

همه چیز با یک ایده شروع می‌شود. بسته به نوع ایده، سوالات متفاوتی مطرح می‌شود. در ادامه برخی از این سوالات بیان می‌شود:

  • آیا این ایده از نظر مالی دوام می‌آورد؟ هرکاری احتیاج به زمان، تلاش و پول دارد. آیا سرمایه‌گذاری شما جبران می‌شود؟ آیا این اپلیکیشن، برنامه کاملی برای کسب درآمد دارد؟ آیا واقع‌گرایانه است؟
  • آیا این ایده از لحاظ فنی امکان‌پذیر است؟ چه کسی می‌تواند آن را بسازد؟ ساختن آن چگونه است؟ به چه ابزاری نیازمندیم؟ موانع پیش روی ما چیست؟
  • آیا شخص دیگری قبلاً این کار را انجام داده است؟ چه کار بهتری می‌توانیم انجام دهیم؟ چگونه چیز جدیدی را روانه بازار کنیم؟
  • آیا راه ساده‌تر و متفاوت دیگری برای تحقق این اهداف وجود دارد؟ روش‌های موثر دیگر با زمان اجرای کمتری وجود دارد؟

این‌ها تنها تعداد کمی از سوالاتی است که باید پرسیده شود. در اکثر موارد این سوالات نامشخص هستند.

اپلیکیشن

تولید مشخصات

مشخصات اعلام می‌کنند برنامه شما چه کاری را و به چه طریقی انجام می‌دهد. وقتی از شما خواسته شود همه چیز را به‌صورت نوشتاری در بیاورید، تعجب خواهید کرد چقدر بیشتر ایده‌تان توسعه، تغییر و یا پالایش می‌یابد. در بعضی از بخش‌ها تردید به‌وجود می‌آید و سوالات بیشتری مطرح می‌شود. بعبارتی ساده تعیین مشخصات، اولین طراحی آگاهانه و محاسبه شده از ایده است.

 

وایرفریم (Wireframe)

وایرفریم‌ها (مدل‌ها با وفاداری کم) می‌توانند جزئی از مشخصات یا ساخته‌ایی از آن‌ها باشند. وایرفریم‌ها اولین طراحی آگاهانه در یک پروژه هستند. معمولاً هر چیزی که در تولید مشخصات به آن پرداخته نمی‌شود، در این مرحله آشکار می‌شود. در اینجا ناسازگاری در بخش ناوبری، بخش‌های از دست رفته و بخش‌های غیرمنعطف مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرند.

معماران اطلاعات (iA) و طراحان تجربه کاربری (UX) معمولاً این مرحله را به خود اختصاص می‌دهند. با این حال، همه افراد حاضر در تیم باید چگونگی قرار گرفتن محتویات در کنار هم و برنامه‌سازی را درک کنند. تلفیق دانش در مورد چگونگی دست‌یابی به بهترین نتایج بر روی پلت‌فرم همراه با دانش در مورد مخاطب هدف یا هدف محصول، پایه و اساس محکمی را در طراحی اپلیکیشن ایجاد می‌کند.

 

نمونه اولیه

اکنون آماده هستیم تا اولین نمونه را ایجاد کنیم. در حقیقت نمونه اولیه، یک نسخه خام از برنامه با هدف آزمایش و استفاده از بازخوردهاست. نحوه انتخاب نمونه اولیه به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین چیز در این مرحله اعتبارسنجی زودهنگام ایده‌تان است. یک تجربه بد از نمونه اولیه ممکن است به شما در مسایلی مربوط به وایرفریم، مشخصات و یا حتی هسته اصلی ایده‌تان کمک کند. از این‌رو، قبل از سرمایه‌گذاری بر روی دو مرحله بعد می‌توانید تغییراتی ایجاد و یا آن را بطور کامل رها کنید.

 

طراحی بصری

طراحی بصری با ظاهر اپلیکیشن سروکار دارد. بنابراین باید تجربه خاص و لذت‌بخشی را برای کاربران ایجاد کند. همچنین ضرورت دارد این مرحله از تمام مشخصات ایده، تعریف اهداف، وایرفریم‌ها و نمونه اولیه پشتیبانی کند. این مرحله هرگز به پایان نمی‌رسد و مداوم در حال تحول است.

 

توسعه

برنامه‌ را می‌توان برای سیستم‌ عاملی خاص مانند آندروید، iOS و یا ویندوز نوشت. برنامه‌هایی که توسط برنامه‌نویسان استفاده می‌شود می‌تواند از نظر پلت‌فرم و هدف بسیار متفاوت باشند. از برنامه‌های مستقر در خط فرمان که به زبان سطح پایین، مانند C نوشته شده‌اند تا برنامه‌های که با فناوری وب مدرن مانند HTML / CSS یا جاوااسکریپ نوشته شده است.

{{ time }}

{{ date }}

گروه دانش‌بنیان پارسانیس با بهره‌گیری از کادری مجرب آماده ارائه‌ خدمات و طراحی اپلیکیشن‌های کاربردی اندروید و ios متناسب با نیاز و خواست  شما عزیزان است.صفحه اصلی

parsanis.com