هوش تجاری

هوش تجاری (BI) چیست؟

هوش تجاری مجموعه‌ای از نظریات، روش‌ها، فرایندها، معماری‌ها و فناوری‌هایی است که برای تبدیل داده خام به اطلاعات مفید و معنادار در جهت تعیین عوامل موفقیت یا عدم موفقیت پروژه تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از اینرو مدیران یا صاحبان کسب و کار می‌توانند بر روی دلایل افزایش یا کاهش سود و یا محصولات سودآور، آینده بازار و اعمال یک استراتژی اثربخش، تمرکز بیشتری داشته باشند.

چرا هوش تجاری اهمیت دارد؟

در حقیقت نقش هوش مصنوعی، بهبود بخش‌های مختلف شرکت از طریق بهبود اطلاعات و استفاده از آن داده‌ها برای افزایش سودآوری است. از این داده‌ها می‌توان برای تحلیل فرایندهای کسب و کار بهره برد. حال، این تحلیل می‌تواند برای ایجاد تصمیمات استراتژیک در زمینه تجارت که باعث افزایش بهره‌وری، درآمد و سرعت در رشد کسب و کار می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.

از دیگر مزایای BI می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرعت و بهبود تصمیم‌گیری
  • بهینه‌سازی فرآیندهای تجاری داخلی
  • افزایش بهره‌وری عملیاتی
  • کمک به رقابت با سایر شرکت‌ها
  • کمک به شرکت‌ها در شناسایی روند بازار
  • برطرف کردن مشکلات کسب و کار
هوش تجاری

داده‌های هوش تجاری می‌توانند شامل اطلاعات قدیمی ذخیره شده در انبار داده و همچنین داده‌های جدید تولید شده از منبع سیستم‌ها باشند. این داده‌ها، ابزارهای BI را قادر می‌سازد تا از هر دو روش تصمیم‌گیری استراتژیک و تاکتیکی پشتیبانی کند.

در ابتدا، ابزارهای BI اساساً توسط تحلیل‌گران داده و سایر متخصصان IT برای آنالیز و گزارش‌های تولید استفاده می‌شد. امروزه، مدیران و کارگران به‌طور فزاینده‌ایی از پلت‌فرم‌های BI برای کسب و کار خود استفاده می‌کنند. انتظار می‌رود بازار هوش تجاری به‌دلیل استفاده ابزارها از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، رشد مداومی را تجربه کند.

هوش تجاری برای داده‌های بزرگ

پلت‌فرم‌های BI به‌طور فزاینده‌ایی بعنوان واسط‌های front-end برای سیستم‌های داده کلان (Big Data) مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم‌افزارهای BI مدرن معمولاً قادر به اتصال به طیف وسیعی از منابع داده هستند. بنابراین با افزودن رابط کاربری ساده (UI)، ابزاری مناسب برای داده کلان خواهیم داشت. کاربران می‌توانند به محدوده‌ایی از منابع داده شامل سیستم‌های Hadoop، پایگاه داده NoSQL، پلت‌فرم‌های ابری و انبارهای داده رایج‌تر متصل شوند. بنابراین می‌توانند یک نمای یکپارچه از داده‌های متنوع را توسعه دهند. از آنجایی که این ابزارها نسبتاً ساده هستند، تعداد گسترده‌ایی از کاربران بدون بهره‌گیری از رویکردهای معمول معماران تخصصی، قادر به استفاده از آن خواهند بود.

روند هوش تجاری

علاوه بر مدیران، تیم‌ شامل ترکیبی از معماران، توسعه دهندگان، تحلیل‌گران تجارت و متخصصان مدیریت داده می‌شوند. از کاربران مشاغل نیز بعنوان نمایندگان مشاغل و کسانی که از نیاز مشاغل در فرایند BI اطمینان حاصل می‌کنند بهره برده می‌شود.

برای کمک به این امر، تعداد فزاینده‌ایی از سازمان‌ها توسعه آبشاری سنتی را با روش Agile BI  جایگزین کرده‌اند. از تکنیک‌های توسعه نرم‌افزاری Agile می‌توان به رویکردهای تقسیم پروژ‌ه‌های BI به تکه‌های کوچک و همچنین ارائه عملکرد جدیدی از آنالیز کسب و کار اشاره داشت. با انجام این کار، شرکت‌ها می‌توانند از ویژگی‌های هوش تجاری سریعتر بهره‌مند شده و با توجه به تغییر در نیازهای شغلی، برنامه‌های توسعه را اصلاح کنند.

هوش تجاری در مقابل تجزیه و تحلیل داده

استفاده پراکنده از اصلاح “هوش تجاری” به قبل از سال 1960 میلادی برمی‌گردد. با این‌حال، هاوارد درسنر (Howard Dresner) در سال 1989 به هوش تجاری بعنوان یک عبارت دربرگیرنده تکنیک‌های تجزیه و تحلیل داده برای پشتیبانی فرایندهای تصمیم‌گیری اعتبار بخشید. این ابزارها بعنوان سیستم‌های تحلیلیِ مبتنی بر پردازنده مرکزی مانند سیستم‌های پشتیبانی تصمیم‌گیری و سیستم‌های اطلاعات اجرایی شناخته ‌شدند.

هوش تجاری گاهی اوقات به‌طور متقابل با تجزیه و تحلیل تجاری استفاده می‌شود. در موارد دیگر نیز، آنالیز کسب و کار مراجعه کمتری به آنالیز داده‌های پیشرفته دارد و یا به‌طور گسترده‌ایی شامل BI و آنالیز کسب و کار می‌شود.

{{ time }}

{{ date }}

گروه دانش‌بنیان پارسانیس با بهره‌گیری از کادری مجرب آماده ارائه‌ خدمات طراحی، اجرای و پشتیبانی برنامه‌های هوش تجاری به شما عزیزان است.صفحه اصلی

parsanis.com