پردازش تصویر و بینایی ماشین

پردازش تصویر چیست؟

پردازش تصویر را می‌توان، هر نوع پردازش سیگنال بر روی یک تصویر مانند عکس یا صحنه‌ای از یک فیلم دانست که خروجی آن یک تصویر یا مجموعه‌ای از نشان‌های ویژه یا متغیرهای (ریاضی) مرتبط با آن است. به‌طور عمده پردازش تصاویر از دو شاخه‌ی بهبود تصاویر و بینایی ماشین (Machine Vision) تشکل شده است. بهبود تصاویر دربرگیرنده روشهایی چون استفاده از فیلتر محوکننده و افزایش تضاد می‌باشد. این روش‌ها برای بهتر کردن کیفیت دیداری تصاویر و اطمینان از نمایش درست آن‌ها در محیط مقصد (مانند چاپگر یا نمایشگر رایانه) بکار می‌رود.

بینایی ماشین چیست؟

بین پردازش تصویر و بینایی ماشین مرز مشخصی نیست و همپوشانی‌های بسیار زیادی وجود دارد. بینایی ماشین، تبدیل داده یک دوربین به یک نمایش جدید یا یک تصمیم است. همه این تبدیلات برای رسیدن به هدف مشخصی انجام می‌شود. بنابراین بینایی ماشین به روش‌هایی می‌پردازد که به کمک آن‌ها می‌توان معنی و محتوای تصاویر را درک کرد. از این روش‌ها می‌توان در کارهایی چون رباتیک و محور تصاویر استفاده کرد. به عبارت دیگر، بینایی ماشین، شامل روش‌های مربوط به دستیابی به تصاویر، پردازش، آنالیز و درک محتوای آن‌هاست. به‌طور کلی سیستم بینایی ماشین بر شبیه‌سازی توانایی بینایی انسان در ماشین و سیستم‌های رایانه‌ای بنا شده است. در این سیستم‌ها، معمولاً تصاویر (یا ویدیوها) بعنوان ورودی دریافت و داده‌هایی عددی یا سمبلیک در خروجی تولید می‌شوند.

پردازش تصویر و بینایی ماشین

کاربرد

بینایی ماشین دارای کاربردهای متنوعی در تولیدات صنعتی، تشخیص حجم، سرعت‎سنج، سیستم‌های ایمنی، تشخیص پلاک و غیره می‎باشد. عمده عملیات‌های لازم در حوزه اتوماسیون و خودکارسازی‌های فرآیند با استفاده از پردازش تصویر در دامنه مرئی صورت می‎پذیرد. با این وجود، استفاده از دوربین‎های فراطیفی (از جمله مادون قرمز)، دریافت و درک تصاویر در دامنه غیرمرئی را فراهم می‌کند. از جمله کاربردهای تصاویر فراطیفی، تشخیص زودهنگام بیماری‎ها و آفات گیاهی روی محصولات کشاورزی و باغی است. تشخیص زودهنگام نمونه‌های آلوده و جدا کردن آن‎ها از سایر محصولات، از وارد آمدن خسارت عمده به محصولات در انبار جلوگیری می‎کند.

 

{{ time }}

{{ date }}

گروه پارس‌آنیس با بهره‎گیری از متخصصین این حوزه، قادر به ارائه خدمات مشاوره‎ای و اجرایی در زمینه پیاده سازی سامانه‎های سخت‎افزاری و نرم‎افزاری در حوزه بینایی ماشین می‎باشد. در حوزه کشاورزی؛ تفکیک محصولات آلوده و محصولات سالم، شناسایی ارقام مختلف یک محصول، شناسایی زودهنگام بیماری‎های گیاهی از جمله پروژه‎های موفق گروه علمی – پژوهشی پارس‎آنیس است. این گروه، قادر است که نتایج تحقیقات بیش از ده ساله خود در زمینه پردازش تصاویر در دامنه‌های مرئی و غیرمرئی را در قالب محصولات سفارشی ارائه نماید.صفحه اصلی

parsanis.com